sobota, 13 lipca 2013

Milion Małych Kawałków

Autor: James Frey
Tytuł: "Milion Małych Kawałków"
Wydawnictwo: G+J
Okładka: miękkaMilion małych kawałków - James Frey "Milion małych kawałków" to książka którą poleciła mi koleżanka. Nie powiedziałabym,że jest to idealna lektura na wakacje. Jednak na pewno będzie figurowała na liście moich ulubionych.

Cała historia jest autobiografią 23-letniego Jamesa,który od dziecka uzależniony jest od alkoholu,a w starszym wieku także od narkotyków róznego rodzaju. Poznajemy go w krytycznej fazie uzależnienia. Nie pamięta co robił oraz co się z nim działo przez ostatnie tygodnie. Ma okaleczona twarz oraz wybite zęby. Trafia do ośrodka odwykowego,który szczyci się największą skutecznością leczenia (aż 15%!). Oprócz tego policja z trzech stanów poszukuje go za liczne występki i wykroczenia. W ośrodku dowiaduje się,że ponowne spozycie alkoholu lub narkotyków gwarantuje mu pewną śmierć. 
Proces leczenia to istna katorga dla każdego przebywającego w ośrodku,a z pewnością dla młodego James'a. Musi przestrzegać pewnych zasad,które w ogóle mu nie odpowiadają. Nigdy nie musiał się z nikim liczyć,zawsze robił co chciał i nigdy nie obowiązywały go żadne zasady. Terapia James'a jest oporna gdyż nie stosuje się on do zasad 14 Kroków. Uważa że są one bez sensu i w ogóle mu nie pomogą. Poznaje Lilly z którą zaczyna potajemnie się spotykać poza ośrodkiem (relacje między kobietą a mężczyzną miały ograniczać się do zwykłego "cześć" na korytarzu). Zakochują się w sobie i pomagają wzajemnie przejść przez to piekło które sami sobie zgotowali. 
Kolejnym problemem chłopaka są rodzice z którymi nigdy nie miał dobrych stosunków. Gdy tylko pojawiają się w pobliżu odczuwa Furię. Ma wyrzuty sumienia,że rodzice przez niego tyle cierpieli i musieli znosić wszystko. Rodzice przyjeżdżają do ośrodka na rodzinną terapię,która kończy się wybaczeniem obojga stron oraz potrzebą walki o wyjście z uzaleznienia.

Czy James wyjdzie z nałogu ? Czy utrzyma dobre stosunki z rodzicami ? Czy miłość jego i Lilly przetrwa ? Czy James pójdzie do więzienia ? Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu książki.


Opowieść wstrząsnęła mną okropnie. Każdy komu chodzi po głowie "tylko spróbowanie" narkotyków,"tylko dla zabawy" powinien przeczytać tę książkę. Od razu niektórym odechce się nawet myślenia o tym. Sceny które opisuje James są przerażające. Koszmary nocne,codzienne ranne wymioty i ciągłe mdłości to tylko z nielicznych okropieństw. Nie warto brać po to,żeby przez kilka godzin było nam super jesli konsekwencje tego są w późniejszym okresie nie do wytrzymania psychicznego oraz fizycznego.

 

4 komentarze:

 1. Wstrząsająca książka. Nawet nie podejrzewałam, że tak bardzo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej! Nominowałam Twojego bloga do Versatile Blogger Award! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że pewne książki powinny być nakazane młodzieży do przeczytania.. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy temat książki, chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń